رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان:

ایران به‌دنبال افزایش واردات از افغانستان است

share
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: واردات کالاها از افغانستان به خراسان رضوی در مقایسه با میزان صادارت به این کشور بسیار اندک است و به دنبال افزایش واردات از افغانستان هستیم.
ایران به‌دنبال افزایش واردات از افغانستان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسای آرسا محمود سیادت ‌اظهار کرد: در حال حاضر کنجد، سنگ مرمر خام، انواع گیاهان معطر و دارویی و خشکبار، عمده‌ترین کالاهای وارداتی از افغانستان به استان است.

وی از رب گوجه فرنگی، انواع نان، شیرینی، قیر، سیمان، سیب و میوه های تازه، آهن و میلگرد و کیسه های پلاستیکی به عنوان مهمترین اقلام صادراتی خراسان رضوی به افغانستان نام برد.

سیادت خاطرنشان کرد: تخم مرغ، انواع مربا، موکت، فرش ماشینی، کابل برق و پسته از دیگر کالاهای صادراتی استان به افغانستان است.

وی درباره ظرفیت بازار افغانستان گفت: افغانستان کشوری پهناور با حدود 30 میلیون نفر جمعیت است که به دلیل عقب ماندگی‌های ناشی از جنگ خارجی و داخلی طولانی که همچنان کم و بیش ادامه دارد، فرصت توسعه پیدا نکرده و همچنان مصرف‌کننده باقی مانده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان ادامه داد: فرصت‌های بی‌شمار پیش‌رو در افغانستان در حوزه تامین کالا، صادارت خدمات و فنی مهندسی در تمامی ابعاد، فرصت‌های سرمایه‌گذاری وسیع در حوزه انرژی، ساختمان، صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات برای خراسان رضوی که بهترین و مطمئن‌ترین مسیر دستیابی ایران و اکثر کشورهای جهان به افغانستان است، فرصتی بی‌بدیل است.

وی تاکید کرد: فرصت‌های اقتصادی افغانستان از اصلی‌ترین و مهم‌ترین امکانات توسعه خراسان رضوی و محور شرق کشور تلقی می‌شود.

سیادت یادآور شد: بهره‌برداری مناسب از این فرصت به حمایت موثر دولت از فعالان اقتصادی ایرانی در افغانستان در حوزه های بیمه، بانک، مشوق‌های صادراتی، برقراری تعرفه‌های تجاری، رفع مشکلات حمل‌ونقل و دیگر مشکلات موجود بستگی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسای آرسانمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام /

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors
  • سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • سازمان توسعه تجارت ایران
  • تنظیمات