به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

بهای هرکیلو گاز مایع در کابل شصت افغانی تعیین شد

share
ریاست تصدی مواد نفتی، اتحادیه شرکت‌های نفت وگاز و اتاق‌های تجارت وصنایع در یک نشست مشترک با وارد کنندگان گاز مایع، بهای هرکیلو گاز مایع را در کابل ۶۰ افغانی و در ولایت‌های هم مرز با کشورهای صادرکننده گاز 54 افغانی اعلام کردند.
بهای هرکیلو گاز مایع در کابل شصت افغانی تعیین شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، وارد کنندگان گاز از جنوب غرب و شمال کشور به همراه بازرگانان افغان در ترکمنستان و اتحادیه شرکت‌های نفت و گاز افغانستان در نشستی با وزیر تجارت وصنایع و تصدی مواد نفتی وگاز مایع بهای هرکیلو گاز را در کابل و ولایت‌های اطراف آن ۶۰ افغانی تعیین کردند.

مسئولان این نهادها می‌گویند: کمیسیونی تعیین شده و قرار است، بازرگانانی که در نتیجه رقابت ناسالم بهای گاز را بالا می‌برند را مجازات کند.

همچنین در این نشست مشخص شد که بهای هر کیلو گاز در ولایت‌های هم مرز با کشورهای صادرکننده آن به افغانستان، ۵۴ افغانی به مردم فروخته شود.

آذرخش حافظی، رئیس اتحادیه شرکت‌های نفت وگاز افغانستان با بیان اینکه از همین لحظه در کابل هر کیلو گاز به قیمت ۶۰ افغانی به صورت پرچون فروخته می‌شود، گفت: هرکسی که از این قیمت تخطی کند،

به پنجه قانون سپرده می‌شوند.

قرار است، ریاست تصدی مواد نفتی وگاز مایع وزارت تجارت وصنایع با همکاری اتاق‌های تجارت وصنایع، اتحادیه شرکت های نفت وگاز و اتحادیه شرکت‌های گاز غرب افغانستان و شمال افغانستان از این مسئله مراقبت می‌کنند و کسانی را که از این قانون تخطی می‌کنند و اضافه این مبلغ را دریافت می‌کنند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند داد.

درهمین حال معاون اتاق‌های تجارت وصنایع می‌گوید که تمامی وارد کنندگان گاز توافق کرده‌اند که از داوطلبی‌های بیجا که سبب گران شدن بهای گاز می‌شود خودداری خواهند کرد و در این زمینه کمیسیونی ایجاد شده است که بازرگانان خلاف کار را مجازات می‌کند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق‌های تجارت وصنایع در این باره گفت: “ما جواز تاجرانی که نرخ گاز را بالا می‌برند و بدون در نظر گرفتن منافع ملی افغانستان عمل می‌کنند را می‌گیریم و او را از تجارت گاز بیرون می‌کنیم .”

فریدالله شیرزی رئیس تصدی مواد نفتی وگاز مایع نیز خاطرنشان کرد: “این کمیسیون به هیچ کس اجازه نمی‌دهد که در خارج افغانستان رقابت ناسالم کند، هرکس این کار را انجام دهد، توسط همین کمیسیون جوازش گرفته می‌شود، البته این بار جوازش گرفته نمی‌شود، بلکه این بار نامش حذف خواهد شد تا نتوانند در کشورهای تولید کننده نفت وگاز برای تجارت بروند و در لیست سیاه کشورهای خارجی جای داده خواهند شد.”

ازسوی دیگر، اتاق‌های تجارت وصنایع می‌گوید که بازرگانان برای عرضه گاز به بهای ۶۰ افغانی برای یک ماه توافق کرده اند، اما در درازمدت دولت باید کار گمرک‌ها را 24 ساعته کند، مدیریت سالم را در ترکمنستان ایجاد کند، تعرفه‌های گمرکی را موسومی بسازد و تعرفه‌ها را کاهش دهد.

این نهاد می‌گوید: هم اکنون گمرک آقینه تنها دوساعت در روز کار می‌کند و از بازرگانان افغان در داخل کشور خاک پولی گرفته می‌شود .

درحال حاضر شرکت‌های سن گاز، کمالی نبی زاده، غضنفر گروپ، گاز گروپ، برادران صحرایی، افغان نشنل پترولیم، کفایت گروپ، فراهی گروپ، اناردره ، خراسان گاز، رحمانیان، نبی زاده، اخلاص گروپ، سرحدی گروپ، یونس شکیب، یما پترول، ولید حسیب، رامین سعید، حاجی بسم الله، آسمان سبز، حیدری و چندین شرکت دیگر به افغانستان گاز وارد می‌کنند و تعهد کرده‌اند که بهای گاز را افزایش نخواهند داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors
  • سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • سازمان توسعه تجارت ایران
  • تنظیمات