به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

در ولایت خوست نیاز جدی به سردخانه است

share
تاجران ولايت خوست مى گويند که محصولات زراعتى در هواى گرم، براى مدت زياد نگهدارى نگردیده و به زودى خراب ميشود؛ از همين رو تاوان اين کار نسبت به منفعت و کاروبار محصولات مذکور بيشتر است.
در ولایت خوست نیاز جدی به سردخانه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، محمدايوب خان يکى از تاجران مندوى سبزى شهر خوست، گفت که با وجود تعهدات مسوولان، سردخانه ها در اين ولايت اعمار نشده است. وى افزود: “نياز بيشتر به سردخانه ها محسوس است؛ زيرا که هوا گرم و محصولات زراعتى در مندوى از اثر هواى گرم به زودى خراب ميشود؛ اين کار خسارات سنگين به تجاران وارد کرده است.”

محمدظريف يکى از دکانداران مارکيت سبزى، گفت که بخش اعظم ميوه هاى افغانستان، به علت نبود سردخانه ها به پاکستان ميرود و درآنجا بعد از نگهدارى چند ماه در سردخانه ها، به قيمت دو چند دوباره به افغانستان فروخته ميشود.” سيدحبيب مسوول مندوى سبزيجات و ميوه هاى ولايت خوست، گفت که علاوه بر سردخانه ها در شهر، مارکيت و دکان هاى مناسب براى فروش ميوه ها و سبزيجات نيز در ولايت خوست ندارد.

سيدحبيب از مقامات مسوول خوست به ويژه رياست زراعت خواست که براى توسعۀ ميوه ها و سبزيجات، امکانات لازم فراهم سازند. کرامت خان خپلواک رييس اتحاديۀ صنفى و تاجران شهر خوست، گفت که حدود شش سال قبل، ادارۀ انکشافى بين المللى امريکا تعهد سپرده بود که سردخانه ها را اعمار خواهد کرد.

وى افزود که اين پروژه، به علت عدم توجه حکومت طبيق نشد و چهار ميليون دالر منظور شده به اين پروژه را، ادارۀ بين المللى انکشافى امريکا پس گرفت. خپلواک خواست تا سردخانه ها در اين ولايت اعمار گردد؛ زيراکه به گفتۀ وى، سکتور زراعت مثل ساير ولايات، در ولايت خوست نيز به گونۀ خوب رشد کرده است.

انجنيرلالى جدران رييس زرات خوست، گفت که تاکنون پلان اعمار سردخانه ها را ندارد؛ زيراکه وزارت زراعت و مالدارى، به بودجۀ اين بخش توجه نکرده است. موصوف افزود: “اگر سردخانه ها در خوست اعمار شود، با آن هم تاجران از آن نفع برده نمى توانند؛ چرا که سردخانه ها به برق بيشتر نياز دارند و در ولايت خوست، به اين اندازه برق نيست.”

موصوف همچنان گفت که برق ديزلى، نه تنها نياز سردخانه ها را برآورده نمى سازد، بلکه بالاى نرخ هاى سبزيجات و ميوه ها نيز تاثير دارد. قابل ذکر است که دو سال قبل، مسوولان ولايتى خوست گفته بودند که کار اعمار پروژه هاى برخى سردخانه ها را در ١٣٩٢ خورشيدى، در اين ولايت تطبيق خواهد کرد.

 مسوولان در آن زمان گفته بودند که سه سردخانه را در مرکز و متباقى در اسماعيل خيل، تنيو و گربز اعمار خواهند کرد؛ اما تاجرن مى گويند که حکومت، اين تعهد خود را تا کنون عملى نکرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors
  • سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • سازمان توسعه تجارت ایران
  • تنظیمات