به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

صادرات گازوییل ایران به افغانستان نهایی شد

share
ایران به زودی صادرکننده سوخت مایع (نفت گاز و نفت کوره) به کشورهای عراق و افغانستان می شود.
صادرات گازوییل ایران به افغانستان نهایی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در توضیح این مطلب به (شانا)، گفت: بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید روزانه ۱۰۰میلیون متر مکعب گاز طبیعی در آینده نزدیک، سوخت مایع درخور توجهی را آزاد و ظرفیت خوبی برای صادرات آن به کشورهای همسایه ایجاد می کند.

مصطفی کشکولی صادرات نفت گاز (گازوییل) به افغانستان را “نهایی” دانست و گفت: با نهایی شدن توافق میان دو کشور، این فرآورده نفتی، بزودی وارد خاک افغانستان می شود.

به گفته وی صادرات نفت گاز به عراق نیز از دیگر برنامه هایی است که توافق درباره آن با طرف مقابل در دست پیگیری و رسیدن به مراحل نهایی است.

کشکولی تصریح کرد: صادرات سوخت مایع با توجه به درآمدزایی و ارز آوری، دورنمای خوبی برای کشور رقم خواهد زد.

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین از برخی تلاشها برای صادرات گازطبیعی مایع (ال پی جی ) خبر داد و گفت: بازار ال پی جی ایران نیز کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان خواهند بود.

وی گفت: برای صادرات نفتای سنگین به بازارهای هدف نیز فعالیتهایی انجام شده است.

کشکولی همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس را مشتری نفتای سنگین ایران دانست.

وی پیشتر نیز به شانا گفته بود: کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان و عراق می توانند بازار مصرف سوخت مایع از طریق خطوط انتقال فرآورده زمینی یا از طریق دریا به بنادر این کشورها باشند و از این رهگذر درآمد درخور توجهی برای ایران حاصل شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors
  • سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • سازمان توسعه تجارت ایران
  • تنظیمات