به منظور ثبات در قیمت گاز صورت گرفت؛

لغو قراردادهای مهم گازی میان افغانستان و ترکمنستان

share
در پی نشست مقامات کشورهای افغانستان و ترکمنستان چند توافقنامه مهم گازی میان این ۲ کشور به دلیل تخلف تعدادی از تجار افغان از سوی «وزارت تجارت و صنایع» افغانستان لغو گردید.
لغو قراردادهای مهم گازی میان افغانستان و ترکمنستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا «وزارت تجارت و صنایع» افغانستان عنوان داشته است که 5 قرارداد گازی میان مذاکره‌کنندگان تجاری دو کشور افغانستان و ترکمنستان لغو شده است.

در ادامه‌ی نشست‌های انجام گرفته از سوی مذاکره کنندگان تجاری «وزارت تجارت و صنایع» افغانستان پیرامون قرارداد گازی بین این کشور و ترکمنستان، چند توافق‌نامه مهم گازی از سوی مقامات افغانستان لغو شد.

«مسافر قوقندی» سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت: این توافق روز گذشته از سوی کمیسیون عالی سرمایه‌گذاری افغانستان صورت پذیرفته است.

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع اذعان داشت: چندتن از تجار افغانستان حاضر در ترکمنستان به دلیل فضای ناسالم رقابتی حاکم در روند معاملات، با قیمت بالایی پیشنهاد خرید می‌دهند و گاز را 230 دلار بالاتر از نرخ مصوب تهیه می‌کنند. به همین دلیل وزارت تجارت و صنایع با همکاری دیگر نهادهای نظارتی با حمایت «شاکر کارگر» وزیر تجارت و صنایع قرارداد مذکور را لغو کرد تا نرخ گاز کنترل شود تا دوباره به وضعیت قبلی خود بازگردد.

این مقام مسئول عنوان کرد: در نشست روز دوشنبه شورای وزیران این موضوع مطرح می‌شود و مورد بررسی قرار خواهد گرفت و امکان ابطال و ضبط مجوز فعالیت متخلفین بسیار زیاد است.

وی گفت: بر اساس خواسته مقامات وزارت تجارت و صنایع افغانستان، اگر شورای وزیران اجازه بدهد نام‌های حقیقی و حقوقی تجار متخلف را در رسانه‌ها منتشر خواهیم کرد و در صورت تکرار تخلف یادشده، اسامی‌ متخلفین را در لیست سیاه ثبت می‌کنیم تا هیچ کشوری با آنان وارد معامله و داد وستد نشود.

قوقندی افزود: انتظار می‌رود تا هفته آینده نرخ فعلی یک کیلو گاز که هم اکنون در بازارهای افغانستان 80 افغانی داد و ستد می‌شود به 50 افغانی کاهش یابد و قرار است بزودی یک هیأت از افغانستان به ریاست وزیر تجارت و صنایع با هدف عقد توافقنامه جدید گازی به ترکمنستان سفر کنند.

مقامات وزارت تجارت و صنایع تاکید کردند: براساس روابط خوب دیپلماتیک و تجاری که میان افغانستان و ترکمنستان وجود دارد، این احتمال می‌رود که قیمت پیشنهادی ترکمنستان کمتر از نرخ اعلام شده این کشور در بازارهای جهانی باشد که بوقوع پیوستن این امر باعث تداوم هرچه بهتر روابط تجاری میان دوکشور خواهد شد.

در ماه‌های اخیر، مردم افغانستان با افزایش نرخ گاز مایع مواجه بودند که به شکل قابل توجهی قیمت گاز روند سعودی به خود گرفته بود. متعاقبا کارشناسان مسائل اقتصادی در این کشور نیز بر این باورند که عده‌ای از تاجران تاثیرگذار به صورت هماهنگ، عمدا نرخ مصوب شده گاز را افزایش می‌دهند تا سود بیشتری کسب کنند و این اتفاق در سال‌های قبل نیز بوقوع پیوسته که متاسفانه دولت و سیستم‌های نظارتی هیچ عکس‌العملی از خود نشان نداده و کوتاهی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors
  • سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • سازمان توسعه تجارت ایران
  • تنظیمات