به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

«کاسا ۱۰۰۰» سالانه ۴۰ میلیون دلار برای افغانستان سودآوری دارد

share
پروژه ۱۳۰۰ مگاواتی انتقال برق قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و در نهایت پاکستان موسوم به «کاسا ۱۰۰۰»، سالانه حدود ۴۰ میلیون دلار برای دولت افغانستان سودآوری دارد.
«کاسا ۱۰۰۰» سالانه ۴۰ میلیون دلار برای افغانستان سودآوری دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، پروژه 1300 مگاواتی انتقال برق قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و در نهایت پاکستان موسوم به «کاسا 1000»، سالانه حدود 40 میلیون دلار برای دولت افغانستان سودآوری دارد.

«میرویس عالمی» رئیس بخش بازرگانی شرکت «برشنا» در مورد پروژه کاسا 1000 اظهار داشت: اسناد پروژه کاسا1000 آماده امضاء است.

وی افزود: اسناد این پروژه انتقال برق قرار بود که در ماه آگوست به امضا برسد اما به دلیل مشکلات سیاسی در پاکستان تا اوایل ماه سپتامبر به تعویق افتاد که با اجرای این پروژه امیدواریم نیاز مردم افغانستان تا 2 سال آینده برطرف شود.

مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان گفته بودند که کار عملی پروژه کاسا1000 اوایل سال 2015 آغاز خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی نیز اجرای  پروژه انتقال برق از قرقیزستان و تاجکستان به افغانستان و پاکستان را از نظر اقتصادی بسیار مهم می‌دانند اما امنیت را شرط اصلی اجرای این پروژه عنوان می‌کنند.

«سیف الدین سیحون» استاد اقتصاد دانشگاه کابل با اشاره به پروژه کاسا 1000 گفت: افغانستان باید شرایط امنیتی و فنی-مهندی را برای عبور خطوط برق از این کشور ایجاد کند.

با این حال مسئولین شرکت برشنا در افغانستان نیز گفته‌اند که نهادهای امنیتی این کشور از تامین امنیت این پروژه انتقال برق اطمینان داده‌اند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که با عملی شدن پروژه کاسا1000 علاوه بر تاثیرات اقتصادی مثبتدر افغانستان، روابط امنیتی و سیاسی این کشور نیز با کشورهای منطقه بهبود و گسترش می‌یابد.

به گفته آن‌ها، افغانستان کوتاه‌ترین مسیر برای انتقال محصولات تجاری و ترانزیتی بین کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی است و دولت کابل باید از این موقعیت بخوبی به نفع مردم افغانستان استفاده کند.

این کارشناسان تاکید می‌کنند که چنانچه افغانستان در صورت ایجاد زمینه‌های لازم پروژه کاسا 1000 عواید فراوانی را بدست خواهد آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors
  • سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • سازمان توسعه تجارت ایران
  • تنظیمات