ایران و افغانستان از فرصت‌های مرزی به خوبی استفاده کنند

share
معاون والی نیمروز افغانستان گفت: مسئولان ایران و افغانستان باید بر اساس مسئولیت انسانی از فرصت‌های مرز به نفع مرزنشینان استفاده کنند.
ایران و افغانستان از فرصت‌های مرزی به خوبی استفاده کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، محمدقاسم خدری در جلسه مشترک گمرک سیستان و بلوچستان و ولایت نیمروز افغانستان که به منظور بررسی مشکلات پیش روی تجارت و ارائه راهکارهای مناسب برای رونق تجارت برگزار شد، برگزاری جلسات مستمر بین گمرگ ۲ کشور را مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دارای ریشه‌های بسیار قوی فرهنگی و دینی هستند و مسئولین ۲ کشور نیز باید بر اساس مسئولیت انسانی از فرصت مرز به نفع مرزنشینان استفاده کنند.

معاون والی نیمروز افغانستان رونق اقنصادی منطقه را عمل بسیار مهمی در امنیت پایدار دانست و خاطرنشان کرد: ولایت نیمروز افغانستان منطقه‌ای است محروم که برای محرومیت‌زدایی تعالی و پیشرفت منطقه جا دارد به همگرایی اقتصادی و فرهنگی برسد.

ویس سلطانی رئیس گمرک ولایت افغانستان نیز به روابط خوب تجاری ایران با افغانستان اشاره کرد و از مرز میلک به عنوان مسیری کوتاه، امن و اقتصادی برای ترانزیت کالا نام برد.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر تسهیل و رونق تجارت در مرز میلک گفت: ۶۰ درصد از کالاهای ترانزیتی استان سیستان و بلوچستان به مقصد افغانستان است.

طاهره هامون‌نورد صادرات ۱۴۴ هزار و ۵۴۰ تن کالا توسط پنج هزار و ۷۷۸ دستگاه کامیون از مرز میلک به کشور افغانستان در ۲ ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: این کالاها بیشتر شامل سیمان، بیسکویت، تیرآهن، فرآورده‌های نفتی، روغن موتور، کاشی و خرما بود که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors