به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

پرند اولین فارم تولید کننده گوشت سفید در کشور افغانستان

share
مسوولان فارم پرند اولین تولید کننده گوشت سفید در کشور، از مردم می خواهد تا بخاطرتقویت تولیدات داخلی از محصولات این فارم استفاده نمایند.
پرند اولین فارم تولید کننده گوشت سفید در کشور افغانستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، یما راستا مسوول این فارم گفت، پرند اولین فارم تولید کننده گوشت سفید در افغانستان بوده که محصولات آن گوشت بودنه بشکل معیاری می باشد.

 آقای راستا همچنان گفت، آنها در نظر دارند تا بخش های دیگر این فارم را در ولایات افغانستان نیز فعال سازند: “تقاضای ما از هموطنان ما اینست که از محصولات از تولیدات افغانی خود ما استفاده بکنند که هم خرما است و هم ثواب با استفاده از تولیدات افغانی خود ما کمک می شود به رشد و توسعه اقتصاد وطن.” آقای راستا می گوید، در حال حاضر در این فارم تنها بودنه پرورش داده می شود اما آنها در نظر دارند تا ماهی، مرغ و کبک را نیز در این فارم پرورش داده و گوشت آنرا به بازار عرضه کنند.

به اساس معلومات مسوولان فارم پرند، هم اکنون در این فارم 40 تا 50 هزار بال بودنه مورد پرورش قرار گرفته و همه روزه حدود پنج هزار بال بودنه در بازار کابل به فروش می رسد. نجیب الرحمن یک تن از کارگران فارم پرند در مورد محصولات این فارم می گوید: “در حدود 40 الی 50 هزار فعلا ما داریم که می توانیم از این ما در بازار هم گوشت می رسانیم جای کلان برای شان آماده ساختیم بخاطر اینکه ما بتوانیم کار و بار فارمداری خود را وسعت بدهیم و به تمام بازار افغانستان گوشت عرضه نمایم.” در عین حال مقامات وزارت زراعت و مالداری می گویند، در حال حاضر بیش از هشت هزار فارم بزرگ و کوچک مرغداری در کشور موجود است.

 آنان می گویند که این رقم در سال 2005 میلادی تنها به یک هزار و هشت صد فارم می رسید. به باور آنان، ایجاد فارم های مرغداری و مالداری یک گام مهم بوده و عرضه گوشت و محصولات حیوانی در داخل کشور نیاز مردم به گوشت های منجمد خارجی را کمتر می سازد. لطف الله راشد سخنگوی این وزارت روز شنبه در مورد گفت: “وزارت زراعت در رابطه به تشویق مالداران بخاطر ایجاد همچو فارم ها تلاش زیادی می کند، کوشش می کنیم تا سهولت های زیادی را برای آنها فراهم نمایم تا این صنعت در افغانستان بیشتر گسترش یابد در کنار آن ما بتوانیم جلو ورود محصولات خارجی بگیریم.”

آقای راشد می گوید که این وزارت همواره مالداران را بخاطر ایجاد چنین فارم ها تشویق نموده و سهولت های بیشتری را برای آنها فراهم می کند. در همین حال برخی از کارشناسان امور اقتصادی بدین باور اند که افغانستان تاکنون از لحاظ تامین و مصونیت مواد غذایی با مشکلات جدی روبرو بوده و باید تلاش شود تا بخش های تولیدی مواد غذایی هر چه بیشتر تقویت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا نمایشگاه اختصاصی انرژی ، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا در هرات افغانستان از 29 مهر ماه الی 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی ایران از 4 الی 8 آذر ماه امسال در تالار جلال الدین محمد بلخی هرات افغانستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

News Feed
Sponsors