به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، حسین قشقایی در قوچان اظهار کرد: عشایر استان خراسان رضوی باجمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر و تعداد 6000 خانوار و با داشتن 800 هزار راس دام سبک 10درصد دام سبک استان را دارا هستند.

وی افزود: در این میان عشایر شهرستان قوچان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر با تعداد 750 خانوار و دارای 85 هزار راس دام سبک می‌باشند که در حدود20 درصداز دام سبک شهرستان را در اختیار دارند.

قشقایی بیان کرد: عشایر این شهرستان با تولید 1200تن گوشت قرمز و 1400تن شیر نقش به سزایی در اقتصاد منطقه دارند.

وی به دیگر محصولات تولیدی عشایر این شهرستان اشاره کرد و گفت: تولید 130تن روغن حیوانی وسایر محصولات لبنی از قبیل کشک و قورت و غیره از دیگر تولیدات این قشرزحمتکش از جامعه است.

وی اظهار کرد: در زمینه تولید پشم120 تن پشم سالانه تولید می‌شود که جهت تولید انواع صنایع دستی و بافت قالی و گلیم وغیره استفاده می‌شود.

مدیر اداره امورعشایری قوچان تصریح کرد: در سال‌های اخیر با کمک اتحادیه‌های عشایری استان و شرکت تعاونی عشایری شهرستان و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در سطح شهرستان اجرا شده است.

وی گفت: این طرح با هدف اشتغال‌زایی و کمک به بهبود زندگی عشایری و افزایش درآمد آن‌ها اجرا شده است.

قشقایی افزود: در این طرح سعی داریم با پرداخت تسهیلات و علوفه وکمک‌های علمی پروار بندی بره تا مرحله کشتار توسط خود عشایر انجام شود.

مدیر اداره امورعشایری قوچان بیان کرد: در همین راستا و با کمک شرکت تعاونی و عشایری شهید دستغیب توزیع 3000تن علوفه و آبرسانی در سه نقطه (ییلاق -میانبند-قشلاق) و به میزان حدود3000تانکر ده هزار لیتری انجام شده است.

وی افزود: توزیع آرد کپسول گاز کوپن نفت و بیمه عشایر از دیگر اقدامات حمایتی از عشایر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، دهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و شیلات ایران در مشهد مقدس 14 تا 17 مردادماه در محل نمایشگاه‌های بین المللی مشهد مقدس برگزار می‌شود.

انتهای پیام /

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
News Feed
Sponsors